Cera naczynkowa

Charakterystycznymi cechami cery naczynkowej są czerwone plamki na skórze, tzw. pajączki w okolicy nosa i pojawiający się niespodziewanie rumień na policzkach. To rodzaj cery o szczególnej wrażliwości. Skóra jest cienka i bardzo szybko reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne np. pogodowe. Najtrudniejszym okresem dla osób posiadających ten typ cery jest zima.

Cera naczynkowa – charakterystyka

Cera naczynkowa nie jest żadnym schorzeniem. Naczynka znajdują się po prostu znacznie płycej pod skórą niż w przypadku cery normalnej. Pojawiać się mogą wprawdzie czynniki osłabiające lub uwydatniające rumień, ale jego powstawanie jest kwestią genów i wzmożonej produkcji estrogenów. Sprzyja mu m.in menstruacja, skoki ciśnienia, zaparcia czy zaburzenia pracy wątroby. Naczynia w naturalny sposób rozszerzają się np. pod wpływem silnych emocji, a później wracają do swego pierwotnego stanu. Efekt czerwieni można zmniejszyć przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji oraz zabiegów kosmetycznych.

Pielęgnacja cery naczynkowej

cera-naczynkowa

Skóra powinna być dobrze zabezpieczona przed promieniowanie UV. Trzeba więc przez cały rok stosować filtry (latem i zimą większe). w dni mroźne i wietrzne warto pamiętać też o tłustym kremie będącym barierą przed czynnikami pogodowymi. Przydatne są też wszystkie preparaty o działaniu nawilżającym i kojącym. Kremy uelastyczniające ściany naczynek włosowatych pomagają z kolei we wzmocnieniu ich i zmniejszeniu ich kruchości. Wskazane składniki to m.in. krzem, witaminy K i C, zielona glinka czy algi morskie.