Rozszerzone naczynka na twarzy

Rozszerzone naczynka na twarzy i dekolcie to jeden z najpopularniejszych problemów z jakim zgłaszają się kobiety do dermatologa. Niekiedy stanowi izolowany problem, a czasem jest objawem chorób np. trądziku różowatego. Rozszerzone naczynka pojawić się mogą np. w okolicy nosa po przebytym katarze. Zazwyczaj mają przebieg gwiazdkowaty (tzw. pajączki), linijny, drzewkowaty lub guzkowaty. W przypadku pajączków z głębi dochodzi też centralnie położone większe naczynie zasilające i to od niego w sposób promienisty rozchodzą się inne naczynia. Zamknięcie głównego naczynka jest kluczem do sukcesu w usunięciu całego pajączka.

cera-naczynkowa

Główne przyczyny powstawania rozszerzonych naczynek na twarzy to:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki hormonalne (środki antykoncepcyjne z estrogenami, kuracje hormonalne),
  • czynniki zewnętrzne (długotrwała ekspozycja na słońce, często korzystanie z solarium, wahania temperatur, wiatr, duża wilgotność, stosowanie miejscowo sterydów).

Skórę z rozszerzonymi naczynkami trzeba przede wszystkim odpowiednio pielęgnować. Niezwykle ważna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV (słońce, lasery biostymulujące, solarium), konieczne jest więc stosowanie kremów z filtrami UVA i UVB. Dobrze jest unikać przegrzania skóry oraz chronić ją przed zimnem i wilgocią. Warto też pamiętać o odpowiedniej diecie – bogatej w witaminę K i PP.

Niekiedy przeprowadza się zabieg zamykania naczynek krwionośnych polegający na ich zamknięciu z obu stron przez przerwanie ich ciągłości. Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest m.in. od rozległości zmian i ich umiejscowienia.